Kozmetik ve Fason uretim

kozmetik ve fason uretim

Tarihin başından bu yana insanoğlu için bakımlı ve güzel görünmek bir ilke, bir zorunluluk haline gelmiştir. Milattan sonraki ilk yıllarda yapılan kazılar bunu açıklamaya yardımcı olmuştur. Keza Mısır’da ve Mezopotamya’da yapılan araştırma ve kazılarda, dünyadan sonra da yaşam olduğuna inanıldığı için, bütün mal varlıklarıyla gömülen kralların ve firavunların mezarlarından birçok kozmetik ürünü çıkmıştır. Bu ürünlerin tebeşir tozu, kömür parçası, biber, sürme gibi ürünler olduğu tespit edilmiştir. Ticaret yolları vesilesiyle Avrupa’ya gelen ve bilhassa baharat yolu adını alan baharatlar kozmetik sektörünün gelişiminde önemli rol oynamıştır.

Gelişen dünyanın hammadde arayışına girmesi, insanların farklı sektörlere yönelmesi ve kaynak arayışları kozmetik sektörünü bir Pazar haline getirmeye başlamıştır. Sonraki yıllarda bu süreç hızla gelişerek yüz kremlerinin, parfümlerin, saç boyalarının artmasına neden oldu. Süreç o kadar hızlı ilerliyordu ki, Rönesans’la beraber önemli bir pazarlama sektörü olarak yerini almıştır. Sanayi devrimi ve sinema faktörleri ile de yerini tamamen sağlamlaştırmıştır.

Günümüzde kişiyi daha dikkat çekici bir hale getirmek ve görünümdeki kusurları gidermek vasıtasıyla kullanılan bakım, iyileştirme, tedavi olanaklarını barındıran bir kapsam olan Kozmetik Dünya’da önemli bir sektör haline gelmiştir. Yüzdeki bütün uzuvları kapsayacak yüze ve çevre hatlara güzel bir görünüm sağlayacak kozmetiğin alt sektörü makyaj ise, ruj, fondöten, rimel, sürme, maskara gibi ürünleri içerir.

Kozmetik Ürünlerinin üretim aşaması Kimya ve Mühendislik içeren bir süreçtir. Çeşitli formülasyonlar ve aşamalardan geçirilerek oluşturulan kozmetik ürünleri bugün çok geniş bir kitleye ve kesime hitap etmektedir. Her ürün ve marka, arz-talep doğrultusunda kendi ürününü üretmek ve satmak ilkesini edinmiştir. Böylelikle üreticiden, aracıya, aracıdan tüketiciye ya da direkt olarak üreticiden tüketiciye tedarik edilebilir bir süreç doğmuştur.

Fason üretim ise, ürün sahibi firmanın, kendi talepleri, istekleri, üzerine çalışılmış fiyat uygunluğu şeklinde üretici firmaya ürettirmesi olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda firmalar kendi ürünlerini de üretip kendi markalarıyla satılmaya hazır hale getirebilirler. Fason üretimin en büyük avantajı her iki tarafın karlı çıkacağı mutualist bir sektör olmasıdır. Üretim ve mühendislik konusunda uzman olan üretici firma, satış ve pazarlama konusunda uzman olan bir firma, iki tarafın da uzmanlıklarını birleştirerek bir üretim süreci oluştururlar. Bu da her iki kesimin kendi iş alanının dışında kalan kısımlara müdahale etme mecburiyetinden kurtulmuş olurlar.

Bizler de Mazin Kozmetik Medikal Pazarlama olarak uzman çalışma kadromuzla gerek fason üretimlerimiz, gerekse kendi ürünlerimizle “Müşterilerimizim memnuniyetini ve personelimizin mesleki gelişimlerini ön planda tutmayı amaç edinmiş şirket anlayışımızla” sizlerin hizmetinizdeyiz.

İbrahim Ethem ARSLAN

Yüksek Kimyager